Πρόγραμμα συνεργασίας εκπαιδευτικού με καλλιτέχνη ITA- PD

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε πως η θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Πειραιά επιλέχτηκε  να συμμετέχει στο πρόγραμμα  Sustain art – Βιώσιμη Τέχνη, βιώσιμη ανάπτυξη, που διοργανώνεται υπό την Αιγίδα του Πανελληνίου Δικτύου: Θέατρο στην Εκπαίδευση με θέμα την βιωσιμότητα με σκοπό να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές μέσα από δραστηριότητες τέχνης για τη δράση του ανθρώπου στο περιβάλλον και τις επιπτώσεις της. Σκοπός του προγράμματος είναι σε ένα περιβάλλον ασφάλειας και βιωματικής εμπειρίας να εγείρει  ζητήματα βιώσιμης ανάπτυξης, που σχετίζονται με την προστασία του περιβάλλοντος, την οικονομική αποτελεσματικότητα και την κοινωνική δικαιοσύνη. Για το σκοπό αυτό η θεατρική ομάδα του Σχολείου θα συνεργαστεί από τον Οκτώβριο 2023 έως και τον Δεκέμβριο 2023 με μια καλλιτέχνη-ηθοποιό, θεατροπαιδαγωγό, η οποία σε συνεργασία με την υπεύθυνη της θεατρικής ομάδας, κ.Σκοτιδάκη Γεωργία θα αναλάβουν από κοινού καλλιτεχνική δράση για να προσεγγίσουν πλευρές της περιβαλλοντικής βιωσιμότητας με άξονα τις ανάγκες της σχολικής ομάδας και το κοινωνικό και τοπικό πλαίσιο που λειτουργεί.

Μια γεύση από τις έως τώρα δράσεις της θεατρικής ομάδας…