1687329478204blob 1

Το σχολείο μας συμμετείχε στον μαθητικό διαγωνισμό «Bravo Schools 2023» στην κατηγορία «Μαθητικές Δημιουργίες» με ένα επιτραπέζιο παιχνίδι που είχε ως στόχο να συνδέσει το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας με την Ατζέντα του 2030 και τους 17 στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης.

Στη δημιουργία του παιχνιδιού συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της πρώτης γυμνασίου (ενεργή συμμετοχή 96 μαθητών και μαθητριών) οι οποίοι συνεργάστηκαν για τους κανόνες, τον σχεδιασμό, την κατασκευή και τέλος την πιλοτική χρήση του παιχνιδιού.

Το επιτραπέζιο χωρίζεται σε δύο στάδια, στο πρώτο τα παιδιά διερευνούν την ύλη του μαθήματος «Οικιακή Οικονομία Α’ Γυμνασίου»  και στο δεύτερο στάδιο καλούνται να απαντήσουν το ερώτημα «Τι θα κάνουμε εμείς μέχρι το 2030 για να βοηθήσουμε τους στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης;».

Έτσι, οι μαθητές της πρώτης γυμνασίου κλήθηκαν να μάθουν πώς να σχεδιάζουν και έπειτα πώς να εργάζονται συλλογικά για το κοινό μέλλον όλων μας.

Η προσπάθεια αυτή απέσπασε από τον διαγωνισμό «Bravo Schools» διάκριση για τον Στόχο 8, Αξιοπρεπής Εργασία και Οικονομική Ανάπτυξη.

Φωτογραφία του παιχνιδιού

Βravo Schoolls 2023