Σχολικά θεατροπαιχνιδίσματα Postcovid  Edition 2022- 2023

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά η θεατρική ομάδα συγκροτήθηκε σε σώμα στις αρχές Οκτωβρίου.

Από τότε και μέχρι σήμερα έχει πειραματιστεί με πολλά θεατρικά παιχνίδια και θεατρικές τεχνικές με σκοπό να αναδείξει ένα σημαντικό κοινωνικό ζήτημα που αφορά τα έμφυλα στερεότυπα.

Ανάμεσα στα άλλα έχει παρακολουθήσει και το πρόγραμμα Λαϊκός Πολιτισμός  του Δημοτικού θεάτρου Πειραιά, στο οποίο η ομάδα είχε την ευκαιρία να φτιάξει ένα δικό της ψηφιακό θεατρικό δρώμενο βασισμένο στο δημοτικό ποίημα <<Του νεκρού αδελφού>>, έχει κόψει την παραδοσιακή βασιλόπιτα και έχει παίξει πολλά παιχνίδια.

Επίσης δραματοποιήσαμε μια πρωτότυπη θεατρική σύνθεση βασισμένη στην Αντιγόνη τόσο του Σοφοκλή όσο και του Ζ.Ανουίγ εστιασμένη στην σύγκρουση Αντιγόνη-Κρέοντα και με άξονα τη διάκριση μεταξύ των δύο φύλων.

Στα πλαίσια του εγκεκριμένου από τη ΔΙΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ πολιτιστικού προγράμματος και της συμμετοχής στο δίκτυο: « ….Χόρεψε στο φτερό του καρχαρία, η γυναίκα στον χώρο και στον χρόνο», η θεατρική ομάδα παρουσίασε απόσπασμα από την παράσταση της στο συμπόσιο που διοργανώθηκε από την ΔΙΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ- ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ στις 2,3,4 Μαΐου στο θέατρο Ι.Καμπανέλλης.

Η σχολική χρονιά τελείωσε με την θεατρική παράσταση της ομάδας με τίτλο: «Σημείον Αναγνωρίσεως», μια πρωτότυπη παράσταση devised theatre, Θεάτρου της επινόησης , της πιο σύγχρονης μορφής θεάτρου κατάλληλη για εφήβους. Δόθηκαν δύο παραστάσεις στο θέατρο της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά «Άγιος Παύλος» στις 25 Μαΐου  για τους μαθητές του Σχολείου και στις 30 Μαΐου για γονείς και φίλους της Ομάδας του Σχολείου μας.

Αλλά δεν τελειώσαμε!!!!!

Η θεατρική μας παράσταση θα παρουσιαστεί και στην Πιερία, αφού θα συμμετέχουμε για δεύτερη συνεχή χρονιά στη Διεθνή  Νεανική Συνάντηση Αρχαίου Δράματος, Μουσικής και Αθλητισμού υπό την Αιγίδα και έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και την Αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, με τίτλο: «Ολύμπια εν Δίω» στις 21 Σεπτεμβρίου 2023. Γι ‘αυτό τον λόγο θα πραγματοποιηθεί τετραήμερη εκπαιδευτική μετακίνηση της θεατρικής Ομάδας στην Πιερία.

Σκοτιδάκη Γεωργία

Υπεύθυνη θεατρικής Ομάδας 1ου Γυμνασίου Πειραιά

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΕΩΣ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2022

ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ  “ΛΑΪΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ”