Καλώς ορίσατε στην ιστοσελίδα του 1ου Γυμνασίου Πειραιά

8//2020

17/6/2020

Για την εγγραφή των μαθητών-τριών σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, που φοίτησαν στη Γ’ Τάξη κατά το τρέχον σχολικό έτος 2019 – 2020 ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθη-τών/-τριών μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.

11/6/2020

Στην περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων από 15/6/2020 εως 26/6/2020 το σχολείο θα είναι κλειστό Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή. Θα είναι ανοικτό Τρίτη και Πέμπτη από 8:00 εως 12:30 το πρωί.

10/6/2020

Ενημερωτική επιστολή για την ηλεκτρονική εγγραφή  στο Λύκειο δείτε εδώ

8/6/2020

Αγαπητοί  Γονείς και κηδεμόνες των μαθητών Α' και Β'  και Γ' Γυμνασίου σας παρακαλούμε να αποστείλετε με email: ονοματεπώνυμο μαθητή, ονοματεπώνυμο κηδεμόνα που έχει κωδικούς στο taxis net και το email σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  για να μπορέσει το σχολείο να  στείλει ηλεκτρονικά την βαθμολογία του μαθητή και να γίνει η ηλεκτρονική εγγραφή των μαθητών της Γ' Γυμνασίου στο Λύκειο.

Ενημέρωση γονέων και  κηδεμόνων μαθητών που θα  φοιτήσουν στην Α' Γυμνασίου το σxoλ.έτος 2020-2021 δείτε εδώ

5/6/2020

Ατομικό δελτίο υγείας μαθητή

Οδηγίες Επιτροπής αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων

Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες.

διαβάστε εδώ              11/5/2020

Οδηγίες  Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας  7/5/2020

Οδηγίες για τους γονείς- κηδεμόνες

Οδηγίες για τους μαθητές

Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού  Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο έχει εκδόσει ενημερωτικά φυλλάδια.

Δείτε το φυλλάδιο 1

Δείτε το φυλλάδιο 2

Ανακοίνωση

Αγαπητοί  γονείς - κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές μπορούν γραφτούν στα μαθήματα της ηλεκτρονικής τάξης eclass που έχουν αναρτήσει οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Οδηγίες θα βρείτε εδώ

Ενημέρωση μαθητών, Γονέων ή Κηδεμόνων για τα προσωπικά δεδομένα

Οδηγίες εδώ

Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Για τη δημιουργία των λογαριασμών δείτε τις οδηγίες

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες οι μαθητές μπορούν να βρούν εκπαιδευτικό υλικό για μελέτη στην ιστοσελίδα του σχολείου στο μενού εκπαιδευτικό υλικό και στην αντίστοιχη τάξη.

Γνωστοποίηση Δημοσίευσης ΚΥΑ στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚΒ ́ 783/10-03-2020 δημοσιεύτηκε: η αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ.16838 /10-03-2020 ΚΥΑ με θέμα: Επιβολή του μέτρου της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας όλων των σχολικών μονάδων, ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, κέντρων ξένων γλωσσών, φροντιστηρίων   της χώρας για προληπτικούς λόγους Δημόσιας Υγείας από 11.3.2020 εως και 24/3/2020 έναντι του κορωνοϊού COVID-19.

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι διαβάστε εδώ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

the2